Особливості різьблення по дереву

Які особливості різьблення по дереву, Ви запитаєте? Щоб зробити виріб з дерева максимально красивим та практичним, потрібно врахувати специфіку деревини та способи її обробки. Різьблення та декор по дереву можна умовно поділити на кілька типів:

Домова
Геометрична
Рельєфна
Об'ємна
Контурна

Домове різьблення по дереву відрізняється своєю великомасштабністю, при цьому майстрам потрібні прості інструменти – пила, сокира та долото. Для різьблення такого типу використовують хвойні породи дерева.

Геометричне різьблення – найпростіше. Майстер робить клинорізні виїмки різної глибини з різною кількістю граней. Різьблення наноситься на хвойні породи дерева, липу та осину.

Рельєфне різьблення характеризується відсутністю плоских візерунків, а малюнки виділяються із загального тла на певну висоту. Найкраще займатися рельєфною різкою на твердих породах дерев - ялице, дубі, кедрі, і так далі.

Об'ємне або скульптурне різьблення – це найскладніший спосіб обробки дерева за допомогою спеціальних інструментів. Для різьблення такого типу вибирають дерево за формою, а не якістю матеріалу.

Контурне різьблення схоже на гравіювання з чітким малюнком і вимагає точної роботи та високої майстерності.

Як вибрати деревину для різьблення?

Зрубане дерево - це ще не матеріал для обробки. Його спочатку потрібно підготувати – просушити, просочити воском чи смолою, тощо. Розрізачам-початківцям варто звернути увагу на дерево без смуг, наприклад, березу або липу. Перша використовується для роботи над дрібними та складними деталями, а друга, навпаки, для простих та складних виробів із дерева.

Осину радять використовувати більш досвідченим різьбярам, оскільки в ній часто «в'язнуть» інструменти. М'яка деревина не підійде для роботи із дрібними деталями.

Що стосується малюнка дерева, він може бути різним. Чорне дерево, липа та груша не відрізняються особливими візерунками. Якщо вам попався дрібнокрапчастий малюнок, у вас бук, або дуб. Муаровий малюнок з відливом вказує на сірий клен, берези або червоне дерево. Така деревина чудовий вибір для різьблення рослинних візерунків, або краєвидів.

Хвилястий малюнок скаже про те, що вибране дерево росло у незвичайних умовах. Дерево такого типу не рекомендується для створення дрібних візерунків. Якщо стовбур дерева був кривим з наростами, візерунок вийде криволінійним.

Смугастий малюнок дерева скаже про те, що ви вибрали палісандр, або горіх. Клен, карельська береза, ясен та українська тополя відрізняються візерунком «пташине око». Якщо нирки дерева не проростають, під корою з'являється рисунок такого типу.

Купити деревину для різьблення можна в художніх салонах або столярних магазинах. Липу можна придбати у теслярів. Але вибір хорошої деревини, це ще не запорука успіху. Від вибору інструментів залежить якість роботи різьбяра. Ось такі нехитрі особливості різьблення по дереву. Як вибрати правильні інструменти ми розповімо вам у наступній статті.